Åtgärdsprogram och handlingsplan

Det finns flera varianter av särskilt stöd. I förskolan upprättas en handlingsplan när rektor bedömt att barnet behöver extra stöd. I skolan upprättas ett åtgärdsprogram.

Förskola

Om rektor bedömer att ett barn behöver särskilt stöd för sin utveckling ska en handlingsplan upprättas. I handlingsplanen ska barnets styrkor framgå som en grund för vilket stöd barnet behöver för sin utveckling. Både vårdnadshavare och barn har möjlighet att medverka när handlingsplan tas fram.

Grundskola och gymnasieskola

Rektor ansvarar för att skolan tar fram ett åtgärdsprogram om det bedöms att en elev har behov av särskilt stöd. I åtgärdsprogrammet ska elevens behov av stöd samt vilka åtgärder som ska genomföras framgå. Det ska också vara tydligt vem som ansvarar för att följa upp och utvärdera åtgärderna. Både vårdnadshavare och elev har möjlighet att medverka när åtgärdsprogrammet tas fram. Beslut om att antingen utarbeta eller inte utarbeta ett beslut om åtgärdsprogram kan överklagas.

Senast uppdaterad: 6 mars 2026