Välkommen till en bokcirkel för dig som vill träffa nya människor och öva på svenska språket.
Kulturlunch: Lars Kepler

Foto: Karl Nordlund.
Författarsamtal med duon bakom pseudonymen Lars Kepler som berättar om den nya boken, skrivprocessen och hur de bygger spänning.
Välkommen till kulturlunch och författarsamtal på Scen Messingen! Ett möte om mörker, tempo och vad som driver en av Sveriges mest lästa deckarserier. Bibliotekarie Ylva Larsdotter intervjuar.
Deras senaste bok Medusa utkommer 21 september och är elfte boken i serien om Joona Linna och Saga Bauer.
I biljettpriset ingår en sopplunch och kaffe.
Lars Kepler är en pseudonym för författarna Alexandra Coelho Ahndoril och Alexander Ahndoril. Deras böcker har sålt i sjutton miljoner exemplar i fler än sextio länder på fler än hundrasjuttio marknader och finns översatta till fyrtio språk.
Som Lars Kepler har de skrivit kriminalromanerna Hypnotisören (2009), Paganinikontraktet (2010), Eldvittnet (2011), Sandmannen (2012), Stalker (2014), Kaninjägaren (2016), Lazarus (2018), Spegelmannnen (2020), Spindeln (2022) och Sömngångaren (2024) med polisen Joona Linna i huvudrollen. Den helt fristående thrillern Playground utkom 2015 och 2025 kom Sjömannen, som består av sex spänningsberättelser från Lars Keplers universum.
Lars Kepler tilldelades 2021, 2023 och 2025 BookBeats pris Årets svenska deckarförfattare. År 2022 tilldelades de Adlibris pris för Årets deckare och 2024 nominerades Sömngångaren till samma pris.
Presenteras i samarbete med Upplands Väsby bibliotek och Bokcompaniet/Väsby bokhandel.
Välkommen till en bokcirkel för dig som vill träffa nya människor och öva på svenska språket.
Svampsäsongen är igång. Svampkonsulent Kajsa Raab berättar om skogens skatter.